سوالات متداول درباره چاپ و نشر کتاب

سوالات متداول درباره چاپ و نشر کتاب

 • برای چاپ و نشر کتاب آیا داشتن مدرک دانشگاهی الزامی است؟

در این مورد نیز جواب منفی است. زیرا هر فردی در هر مرتبه علمی می­تواند کتاب خود را به چاپ و نشر برساند. البته بازهم کیفیت کتاب ترجمه شده یا تالیف شده نیز باید از سوی ناشر در نظر گرفته شود سپس تایید برای چاپ و نشر کتاب صادر شود.

 

 • ترجمه کتاب مهم تر است یا چاپ کتاب؟

در این باره قبلاً توضیحات مفصل ارایه شده است. چه ترجمه کتاب یا چه تالیف کتاب مادامی که کاربردی باشد و برحسب نیاز روز بوده باشد و کیفیت لازم را داشته باشد تفاوتی نمی­کند.

 

 • چه کسانی صلاحیت چاپ و نشر کتاب را دارند؟

اجازه چاپ و نشر کتاب از سوی وزارت ارشاد صرفاً به ناشرینی ارایه شده است که قبلاً اقدام به اخذ مجوزهای قانونی از این وزارت را کرده باشند. بنابراین، مولفین و مترجمین عزیز باید در نظر داشته باشند که به هیچ عنوان کتاب خود را به دست واسطه­هایی که مجوز چاپ و نشر ندارند، نسپارند زیرا احتمال دارد هرگونه موارد غیر اخلاقی مانند سرقت امتیاز کتاب و سرقت ادبی در انها رخ دهد.

 

 • از کجا بدانیم که کتاب ما واقعاً مجوزهای لازم را برای چاپ و نشر دارد؟

هر گونه چاپ کتابی که برای آن مجوزهای قانونی اخذ شده است باید منتج به این حالت شود که کتاب چاپ شده در وب سایت خانه کتاب و وب سایت کتابخانه ملی نمایه گردد. کتابهایی که فقط شابک دارند و بعد از گذشت یک مدت زمان از چاپ انها هنوز در خانه کتاب یا کتابخانه ملی نمایه نشده­اند، به صورت کامل فرآیندهای قانونی آنها طی نشده است و به شدت ریسک بالایی را به لحاظ مالکیت دارند. بنابراین، در عقد قرارداد با ناشرین حتماً قید شود که کتاب می­بایست در خانه کتاب و کتابخانه ملی نمایه شود.

 

 • هزینه‌­های چاپ و نشر کتاب

هزینه­‌ چاپ کتاب بسته به عوامل مختلفی متغیر است. این هزینه بسته به این که چه نوع کاغذی مصرف شده است، طرح جلد در چه حدی است، جلد کتاب از چه توعی است، صفحه­آرایی از سوی ناشر انجام شده یا خیر، ویراستاری در چه حدی بوده است و سایر عوامل مهم متغیر خواهد بود.

 

 • چاپ دیجیتال بهتر است یا چاپ افست؟

هیچ قانونی یا عرفی وجود ندارد. تمام انتشارات های معتبر که دانشگاهی کار میکنند کتاب هایشان را به صورت دیجیتالی در تیراژ پایین چاپ میکنند و البته تفاوت کیفیت این دو نوع چاپ نیز بسیار اندک هست که افرادی که توی کار چاپ نباشند اصلا متوجه نمی شوند.

 

 •  چه تعداد کتاب یا در چه تیراژی باید چاپ کنم؟

بسته به هدفتان از چاپ دارد. اگر استاد هستید به اندازه دانشجویان ترمتان چاپ نمایید. اگر رزومه ای است پایین ترین تعداد پیشنهاد می شود. اگر به بازار کتاب خودتان مطمئن هستید می توانید در تیراژ بالا چاپ کنید که در این صورت هم استارتاپ ناب میگوید، اول درتیراژ پایین چاپ کنید و اگر بازار خوب بود در تیراژ بالا چاپ نمایید.

  

 • طراحی جلد برای چاپ کتاب من چقدر مهم است؟

طرح جلد زیبا بسیار مهم است. تنها چیزی که در کتاب بسیار ذهن مخاطب را بسیار درگیر میکند طرح روی جلد کتاب هست. ارشدان از بهترین طراح های جلد برای طراحی جلد تخصصی استفاده مینماید و بسیار نیز بر روی این موضوع تمرکز کرده است. طراح جلد کتاب زیست شناسی بر روی زیست تا حدی آشنایی باید داشته باشد تا بتواند ایده خوبی برای طرح روی جلد کتاب زیست شناسی بدهد.

 

 •  کتاب را رنگی چاپ کنم یا سیاه و سفید؟

هیچ تفاوتی در امتیاز مصاحبه دکتری ندارد و تنها جایی که موثر هست، این هست که کتابتان چقدر تصویر رنگی دارد و اگر سیاه و سفید چاپ شود، چقدر باعث افت انتقال مفاهیم می شود. مطمئنا هزینه رنگی بالاتر است و باید به رزومه ایی بودن یا نبودن کتاب نیز توجه ویژه نمایید.

 

 • چطور میتوانم به عنوان استادی که در دانشگاه تدریس میکنم از چاپ کتاب بهره مند شوم؟

اگر در حال تدریس در دانشگاه هستید و هنوز در کلاس جزوه می گویید یا دانشجویان از انتشاراتی جزوه شما را کپی میزنند، بهترین راهکار این است که جزوه خودتان را تبدیل به کتاب کنید و به انتشاراتی دانشگاه بسپارید. هم از نظر مالی توانسته اید از علم خود بهره مند شوید و هم دیسپلین خودتان را در کلاس، دانشگاه و اطرافیان بالا برده اید.

 

 • آیا می­توانم در سنین پایین­تر نیز به چاپ کتاب بپردازم؟

تاکنون سوالات زیادی با این عنوان که در سن پایینی دارم و تمایل به چاپ کتاب دارم آیا میتوانم یا باید به سن قانونی خاصی رسیده باشم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برای چاپ و نشر کتاب سن و سال اهمیت خاصی ندارد. فقط مبحث اصلی این است که برای چاپ و نشر کتاب مخصوصاً آثار تالیفی، نیاز مبرم به این مساله وجود دارد که مولف در یک حوزه خاص دارای تجارب گرانبها و ارزنده­ای باشد که بتواند و بخواهد این تجارب را با دیگران از طریق تالیف یک کتاب سهیم شود. تالیف کتاب در سنین پایین با این اصل احتمالاً متناقض باشد زیرا به لحاظ تجربی احتمال دارد فرد دارای آن تجربه لازم نباشد و اینکه نتواند تجربه خاص و مهمی را منتقل کند و کتاب به لحاظ کیفی ارزش لازم را نداشته باشد. در هر صورتف فارغ از سن و سال مولفین یا مترجمین، ناشر در قبال کار انجام شده باید در وهله اول به ارزیابی کیفی کار بپردازد و مطمئن شود که کتاب حاضر شده آیا کیفیت لازم و کارایی لازم را دارد یا خیر.

 

 • کیفیت چاپ به چه گونه است؟

نشر تخصصی کتب دانشگاهی این اطمینان را به سفارش دهنده می دهد که کتاب با بالاترین کیفیت به چاپ رسیده و ناگفته نماند که کاغذ متن از نوع مرغوب استفاده می شود.

 

 • انتشارات چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

انجام تمامی مراحل اداری از اخذ فیپا تا دریافت مجوز چاپ کتاب از وزارت ارشاد اسلامی بر عهده نشر می باشد. لازم به توجه است که لیتوگرافی، چاپ و صحافی و در صورت توافق سفارش دهنده، حروفچینی، صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب توسط نشر تخصصی کتب دانشگاهی انجام می پذیرد.

 

 • آیا برای چاپ های بعدی هزینه مطابق با چاپ اول است؟

هزینه تمام شده چاپ کتاب تابعی از نرخ کاغذ در آن روز می باشد. پس این احتمال وجود دارد که هزینه ها با گذشته تغییراتی داشته باشد. اما اگر بخواهیم پاسخ را به گونه دیگر دهیم، باید گفت که هزینه هایی مانند فیلم، زینک و همچنین امور گرافیکی تنها برای چاپ اول پرداخته می شوند و در چاپ های بعدی نیازی به هزینه مجدد برای موارد ذکر شده نیست.

 

 • فرمت فایل متن و جلد کتاب از چه نوعی باشد؟

چنانچه کتاب صفحه آرایی شده است باید در فرمت "PDF" باشد و اگر متن کتاب فقط تایپ شده است می توان آن را در فرمت های "DOC" یا "DOCX" ارائه نمود. در رابطه با طرح جلد کتاب، علاوه بر اینکه باید به اندازه های مربوطه مانند: روی جلد، پشت جلد و عطف توجه نمود می توان آن را در قالب فایل "TIF" یا "JPG" خروجی گرفت. لازم به ذکر است که فرمت "JPG" کیفیت کمتری دارد.

 

 • فونت معمول متن کتاب چیست؟

به ترتیب محبوب ترین و مرسوم ترین فونت ها عبارتند از: زر، بدر، نازنین، یاقوت.

 

 • آیا انتشارات محدودیتی در چاپ کتاب ها با موضوعات مختلف دارد؟

نشر تخصصی کتب دانشگاهی هیچ محدودیتی در خصوص محتوای کتاب و چاپ آنها نداشته و تنها مجوز چاپ کتاب های کنکوری را ندارد. انتشارات تا به حال کتاب هایی در زمینه های مختلف مانند: کامپیوتر، ادبیات داستانی، شعر، روانشناسی، کودک و ... به چاپ رسانده است.

 

راههای ارتباطی با نشر تخصصی کتب دانشگاهی

تلفن ثابت: 01333424261               تلفن همراه: 09190826979

ایمیل: info@thesisbook.ir