کلیات تبدیل پایان نامه به کتاب

کلیات تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان نامه ارشد و دکترا به کتاب یکی از کارهای بسیار حرفه‌ای، علمی و تخصصی است. بسیاری از پایان‌نامه‌هایی که توسط دانشجویان در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا نگارش شده است به دلیل دسترسی بسیار سخت جامعه علمی به آنها متاسفانه کاربردی پیدا نمی‌کنند و اغلب در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها بدون استفاده باقی ‍‌می‌مانند.

یکی از اقداماتی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند انجام دهند، تبدیل پایان نامه به کتاب می باشد که می بایست با توجه به نکاتی که در این مطلب آورده می شود، نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب را فراگیرند تا بتوانند پایان نامه نوشته شده و داوری شده خویش را در اسرع وقت به کتاب تبدیل کرده و آن را با شکل و شمایل یک کتاب موجود در کتابخانه ها در معرض دید همگان قرار دهند تا با فروش آن در سطح وسیعی بتوانند برای خود درآمدزایی نمایند.

بنابراین در صورتی که نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب به طور کامل فراگرفته شود و تمامی نکات و اطلاعات در آن را به خوبی اجرا نمایند؛ می توان با رزومه ای بسیار عالی خود را برای مصاحبه دکتری و یا برای ارتقاء سطح پژوهشی و شغلی خویش آماده و مهیا ساخت تا علاوه بر سودآوری با فروش کتاب خویش بتوان از نظر پژوهشی و امتیاز رزومه خود نیز به مقطع بالاتری گام نهاد که مسلما در مرتبه علمی استادی و حقوق آن ها نیز تأثیرگذار خواهد بود. لذا توصیه می شود که نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب را به خوبی فراگیرند تا بتوانند بهتر شرایط را برای تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن مهیا سازند.

تبدیل پایان نامه به کتاب ارشد و دکترا

آیا یک پایان‌نامه قابلیت تبدیل شدن به یک کتاب را دارد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از پژوهشگران را درگیر خود نموده است. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که بتوان با تکیه بر آنها سوال مورد نظر را با پاسخ مثبت همراه نمود. یکی از دلایل مهم آن این است که اغلب کتابهای دانشگاهی موجود در بازار کتاب مربوط به سال‌های بسیار دور هستند و طبیعتاً احتمال دارد از پیشرفت‌های علمی اخیر عقب‌تر باشند. در حالیکه در تدوین یک پایان‌نامه معمولاً از آخرین پژوهش‌ها و نتایج موجود در دنیا استفاده می‌شود و نتایج آن نیز بسیار به‌روز و برحسب آخرین تغییرات می‌باشد. دلیل دوم این است که پایان‌نامه‌ها معمولاً در کنار تئوری به کاربرد هم تمرکز دارند و کتابهایی که توانسته‌اند تئوری را با کاربرد آمیخته نمایند تبدیل به کتاب‌های مرجع شده‌اند.

تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه و استخراج کتاب از پایان نامه و استفاده از کتاب چاپ شده از پایان نامه در روزمه کاری و مصاحبه های شغلی و رزومه دکترا خیلی متداول و مرسوم شده است. اما همین تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ کتاب از پایان نامه و استخراج کتاب از پایان نامه اگر با آگاهی و از طریق یک انتشارت مطمئن صورت نگیرد نه تنها میتواند امتیازی در بر نداشته باشد بلکه این احتمال وجود دارد که حاصل دسترنج دوران تحقیق و دانشجویی شما از بین برود

در تبدیل پایان نامه ارشد و دکترا به کتاب چه نوع کتابهایی بدست می‌آید؟

کلاً می‌توان انواع فرمت‌های مختلف تبدیل پایان‌ نامه ارشد و دکترا به کتاب را در دو نوع مهم و کلی طبقه‌بندی کرد:

1- کتابهای تئوری ـ محور

در این نوع کتاب‌ها بیشتر سعی می‌شود به تولید و انعکاس پایه‌های نظریه‌ای موجود در حدود متغیرهای پژوهشی اقدام نمود. این کتب به لحاظ تئوری احتمالاً جدیدترین تئوری‌های مربوط به یک یا چند متغیر مورد بررسی را ارایه خواهند نمود و مزیت رقابتی خوبی در مقایسه با کتابهای موجود در بازار خواهد داشت.

2- کتابهای پژوهش ـ محور

برای تدوین یک کتاب پژوهش محور عموماً به این شکل عمل می‌شود که در آن از تمامی فصول یک پایان‌نامه استفاده می‌شود. برای مثال یک پایان‌نامه رشته روانشناسی یا مدیریت عموماً در فصل چهار آنها به بررسی آماری داده‌ها و تحلیل آنها پرداخته می‌شود و در فصول آخر معمولاً به تبیین چرایی نتایج بدست آمده پرداخته می‌شود. در این حالت می‌توان علاوه بر تدوین پایه‌های تئوری مربوط به چند متغیر که در بخش ادبیات پژوهشی پایان‌نامه‌ها ذکر می‌شود، به ذکر یک پژوهش انجام شده در کنار تئوری‌ها پرداخت و فصول دیگر پایان‌نامه را نیز به عنوان یک پژوهش زنده از متغیرهای مورد بررسی قرار گرفته در ادامه کتاب ارایه نمود.

هر دو نوع از کتاب‌ها می‌توانند در نوع خود کتابهای فوق‌العاده کاربردی و جذابی باشند و طرفداران بسیاری را در بازار کتاب به سمت خود بکشانند.

در این انتشارات کتاب های چاپ شده از دوستان و کتاب های چاپ شده از پایان نامه ها جهت فروش از طریق فروشگاه اینترنتی انتشارات معرفی و عرضه می گردد.

 

راههای ارتباطی با نشر تخصصی کتب دانشگاهی

تلفن ثابت: 01333424261               تلفن همراه: 09190826979

ایمیل: info@thesisbook.ir