نحوه نوشتن و چاپ کتاب از ابتدا تا به انتها

نحوه نوشتن و چاپ کتاب از ابتدا تا به انتها

کسب شهرت با نوشتن و چاپ کتاب

با توجه به اینکه نوشتن و چاپ کتاب می تواند به کسب شهرت نویسنده در سطح بسیار وسیعی کمک شایانی نماید؛ به همین جهت ممکن است نحوه نوشتن کتاب و به چگونگی چاپ کتاب آن یکی از دغدغه ها و سوالاتی باشد که ذهن آن ها را برای بار نخست سخت درگیر خود کند. بنابراین در این بخش هم و غم خویش را برای بنا نهاده ایم تا با ارائه نکاتی در خصوص نحوه نوشتن کتاب و نیز چگونگی چاپ کتاب تمامی دانش پژوهان را یاری نماییم تا کمر همت را بسته و خود را برای موفقیت های پی در پی آماده و مهیا سازند. ضمن اینکه علاوه بر کسب شهرت هر نویسنده ای با چاپ کتاب های مختلف می تواند برای خود منبع درآمدی را هم کسب کند.

چگونگی چاپ کتاب و نکات پیش از نوشتن کتاب

در صورتی که قصد نوشتن کتاب و به چاپ رساندن آن دارید و می خواهید با این منظور به رزومه خویش روز به روز بیفزایید و از طرفی دیگر با چاپ کتاب برای خود منبع درآمدی را به دست آورید، می بایست حتما پیش از هر گونه اقدامی به یک سری نکات و عوامل دقت نظر داشت تا با در نظر داشتن آن ها بتوان به نوشتن و به چاپ کتاب همت گمارد. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- هدف از نوشتن و چاپ کتاب

اولین گام در نوشتن و چاپ کتاب در نظر گرفتن هدف نوشتن می باشد. برخی از نویسندگان هدف خود را از نوشتن کتاب و به چاپ رساندن آن؛ تقویت رزومه خویش، کمک به سطح سواد و آموزش افراد مختلف، کسب درآمد با فروش کتاب، علاقه به نوشتن و چاپ کتاب به اسم خود و کسب شهرت در پهنه ای بسیار وسیع یا هر نوع هدف دیگری در نظر می گیرند که هر یک از آنان به نوبه خود می تواند انگیزه به رشته تحریر درآوردن کتاب و به چاپ رساندن آن قلمداد گردد.

2- تخصص و تسلط نویسنده بر موضوع کتاب

دومین موردی که پس از تعیین هدف برای نوشتن و چاپ کتاب می تواند بسیار حائز اهمیت باشد، تسلط کاملی است که نویسنده می بایست نسبت به موضوع مورد نظر برای کتاب خویش از خود ظهور سازد. تخصص و علاقه دو فاکتور بسیار مهم و حیاتی به شمار می آیند که این دو با هم می توانند یک نویسنده را نسبت به تألیف کتب مختلف یاری نموده تا به این منظور بتواند بر حسب تخصص و مهارت خویش و علاقه به کار کردن در این حیطه از خود کتاب های پربار و غنی بسیار زیادی را به رشته تحریر درآورد.

۳- نوع قلم نویسنده

همیشه تخصص و تجربه بالا، تنها ملاک نوشتن کتاب به شمار نمی آید؛ به گونه ای که در پاره ای از موارد پیش می آید که یک فرد بسیار متخصص و مجرب نمی تواند تمام دانش خویش را به رشته تحریر درآورده و برای خود کتابی را به رشته تحریر درآورد چرا که وی از قلم نویسندگی بسیار ضعیفی برخوردار است. در عین حال که دانش فنی و عملی وی بسیار بالاست. بنابراین دانش عملی و فنی در کنار قلم نویسندگی پربار شانه به شانه هم در نوشتن و چاپ کتاب بسیار حائز اهمیت می باشد تا به این منظور بتوان یک کتاب بسیار ارزشمندی را نگاشت.

۴- ویراستاری کتاب

هر چقدر قلم نویسندگی یک نفر هم بالا باشد، بایستی پس از نوشتن کتاب و پیش از به چاپ رساندن آن، کتاب مورد نظر خویش را به دست ویراستار کتاب سپرد تا وی بر حسب تجربه ویراستاری خویش بتواند کتاب شما را به دقت نظر و ظرافت خاصی ویراستاری نماید و تمامی علائم نوشتاری و نکات مورد نظر ویرایشی را با دقت زیاد تصحیح نماید تا متن علمی و آموزشی شما شرایط لازم را برای چاپ کتاب داشته باشد.

۵- صفحه آرایی و جلد صفحه

پس از ویراستاری و تمام شدن این مرحله می توان از نوشتن کتاب در گام های آخر می بایست نسبت به صفحه آرایی و جلد صفحه همت گمارد تا به این منظور بتوان هر نوع جلدی را متناسب با نوع موضوع و متن خویش انتخاب کرده و آن را برای جلد و صفحه آرایی کتاب خویش به کار ببندید تا علاوه بر این که کتاب شما را جذاب تر نشان می دهد، کاملا متناسب با موضوع نوشته شده شما در کتابتان و همسو با آن به پیش رود.

چاپ کتاب و تحویل آن به دست ناشران

ذکر تمامی این موارد بالا نشان دهنده دانش بسیار بالا و تسلط بی نظیر نویسنده مسئول به کتب خویش می باشد که می بایست نکات اولیه را به خوبی رعایت کرده و نوشتن خود را آغاز نماید تا به مراحل پایانی برسد. در مراحل پایانی وی بایستی برای چاپ کتاب خویش به دنبال یک ناشر بگردد تا پس از یافتن یک ناشر مورد اطمینان و بسیار مشهور کتاب خویش را به وی عرضه نماید تا با کمک آن بتواند کتاب مذکور را به مرحله چاپ رساند. از جمله این موارد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

* ثبت کتاب در کتابخانه ملی

برای آنکه به کتاب شما شماره شابک یا همان شماره استاندارد تعلق گیرد، بایستی حتما آن را در کتابخانه ملی ثبت کنید تا به این منظور شرایط ثبت و استاندارد سازی در کتاب شما صورت پذیرد که این فرآیند را ناشر کتاب شما می تواند انجام دهد.

* تأیید وزارت ارشاد

هر کتابی برای چاپ شدن حتما بایستی مورد تأیید وزارت ارشاد قرار گیرد تا هیچ گونه مورد نابهنجار و ضد ارزش های اسلامی در آن رویت نگردد.

* چاپ کتاب و توزیع آن به بازار

پس از گذراندن از دو مرحله پیشین می توان گفت که کتاب حاضر پس از بررسی های انجام شده دیگر شرایط لازم را برای چاپ شدن در اختیار خواهد داشت تا به این منظور بتوان با چاپ کتاب مذکور و توزیع آن در بازار برای خود درآمدزایی نمود و علاوه بر آن بر ارتقاء رزومه کاری و شغلی خویش نیز افزود.

این گونه است که با رعایت این موارد می توان کتاب های متنوع و زیادی را نوشت و آن ها را به چاپ رساند.

 

راههای ارتباطی با نشر تخصصی کتب دانشگاهی

تلفن ثابت: 01333424261               تلفن همراه: 09190826979

ایمیل: info@thesisbook.ir